Grejanje
Već duže vreme razmišljam o grejanju.
Neke od opcija su:
1. Kotao na struju i skoncentrisati se više na jeftinu struju
2. Inverteri vazduh-vazduh
3. Kotao na pelet
4. Toplotna pumpa voda-voda
5. Toplotna pumpa voda-vazduh
Kao rezervni plan koji ide uz jednu od ovih pet opcija je kamin koji neće zavisiti od struje i da ima mogućnost povezivanja na podno grejanje. Možda jednog dana ovo bude glavni plan ..... ko zna... Ovaj rezervni plan sa izgradnjom dimnjaka me košta od 2500 do 3000e.
Neki parameri kuće su:
1. podno grejanje sa max 35 stepeni vodom.
2. plafoni 2,8m visine
3. 65m2 prizemlje + 80m2 potkrovlje
4. Pod izolovan sa 15cm stiropora, zid ytong sa 15cm stiropora, potkrovlje kamena i staklena vuna u ukupnoj debljini od 30cm.
5. Oko 30m2 prozora šestokomorni, četiri godišnja doba, tri stakla.
Potkrovlje još nije gotovo ali ni fasada, tako da po nekoj računici ovako neizolovano prizemlje troši za nijansu manje nego komplet sve izolovano i potkrovlje.
Po nekom proraču prosečna potrebna snaga da se zagreje kuća je 2,3 kW. Prosešna temperatura u grejnoj sezoni je 4 stepena.
Na -20 oko 5,5kW. Željena temperatura 23 stepena. Podno grejanje ima bolje raspoređenu temperaturu i u proseku od poda do plafona je manja nego kod radijatorskog pa zbog toga je potrebno manje nego na ovom proračunu ali eto da se držimo ovih vrednosti. Da je kuća prosečno izolovana sa 5cm stiropora i potkrovlje 15 potrošnja je duplo veća.
Problem mi je što mi je struja monofazna i mogu da imam max 6-7kW u jednom trenutku. Prelazak na trofaznu košta oko 600e i to je jedna od opcija.
Mi prosečno trošimo oko 350-400kWh a za grejanje prosečno 1600kWh.
Crvena zona nam ne gine.
Kotao na struju sa akumulatorom tj. bufferom od 500-1000 litara košta od 500 do 1500e. Najveći problem je što je to najskuplji izvor grejanja. Relativno malo ulaganje. Moram da imam buffer da bih iskoristio jeftinu struju i da ponekada malo se grejem na skupu. Buffer od 1000 litara na 80 stepni dok se ohladi na 25 može da akumulira preko 60kwh. Treba mi 8-10kw i da ga napunim za vreme jeftine struje. Tu obavezno moram trofaznu struju. Kotao od 300 do 600e, ugradnaja sa materijalom oko 200e i buffer od 500 do 1000e. Sve u svemu od 1600 do 2200e. Prosečan račun za grejanje je onda oko 9000 din. Bez buffera 14000. Ali sve je to teško odrediti. Ako slučajno proračun greši 50% računi odu duplo.
Inverter klime tj. toplotne pumpe vazduh-vazduh.
Cena sa ugradnjom oko 70,000. Za sada mi je potrebna jedna ali kasnije za potkrovlje još jedna. To je 140,000 din. Mane su jer moram imati otvorene sobe, wc, kuhinja da bi se toplota raspodelila. Maksimalno 600kwh za grejanje i mojih 400.. Račun za grejanje 4000 dinara, nema namenski koriščenje jeftine struje ali ipak manje računi. Najisplativije ali mi mane smetaju jer uništavaju komofor. Možda i ne ali ne bih da rizikujem.
Kotao na pelet
kW košta oko 4,5 din. Prosečan račun 7200 dinara. Nema puno posla, nema puno prljanja. Problem mi je što mi je mala prosečna potrošnja, a to znači da će kotao često da se pali i gasi jer je minimum kotla 4kw. Često paljenje i gašenje smanjuje efikasnost. Zbog toga je potreba buffer barem od 300 litara. Dobio sam ponudu i sve na kraju izađe oko 3000e. Za malo više para mogu da imam toplotnu pumpu i nikakvih obaveza i još manji račun. Ni ovo nije veliki račun ali TP mi više privlači u ovom trenutku.
Toplotna pumpa voda-voda
Za toplotnu pumpu voda-voda ima ponudu od 2200e za 12kW.
Tu mi je potrebno dva bunara 460e. Alkatana 100e i 100e za kopanje. Pa onda neke šahte 200e.
Tri pumpe za vodu 300e. Razni dodaci 100e. Rad 150e. To je 3600e i još moram da uzmem trofaznu struju 600e. 4200e. To mi je sada velika investicija.
Često čujem i problemu prljave vode i čišćenje filtera.
Sem toga bunara ću imati po celom dvorištu. Sve mi je nekako teško izdvodljivo i naporno, a snage više nemam.
Toplotna pumpa vazduh-voda
Lepa priča za 3200e i ništa ne razmišljam. Ne treba mi trofazna struja ali moram da pazim da ne uključim istovremeno i dva bojlera i šporet i TP i veš mašinu. Mane ove priče su da što je hladnije i što meni više kW treba TP mi daje manje. Ne znam koji im je COP na -10 ili -15. Meni treba tada 4-5kW, a one po nekim informacijama daju 3. Moram da uzmem jaču, a onda i trofaznu struju i košta više. Mogu i da dogrevam sa rezervnim planom a to je kamin ali njega ove godine neću imati. Super varijanta ako imam kamin pa da kombinujem 10-20 dana godišnje. Možda nekako rizikujem ove godine i da dogrevam sa uljanim radijatorom ako bude frka. Još uvek se raspitujem za ovu varijantu ali slabo nailazim na precizne informacije.
Update 20.IX
Stigla toplotna pumpa voda vazduh.
U pitanju je "domaći" Bergen što je rebrendiran Gree. Jeste kinez (a šta nije?) ali sam se dosta informisao i u pitanju je vrlo kvalitetna marka ali na našem tržištu slabo poznata. U pitanju je toplotna pumpa od 10kW snage na +7 stepeni. COP vrlo slabo opada i po karakteristikama daleko je od drugih vrhunskih TP koji su se proizvodili pre 5 godina. Jedna lokalna firma je koristila Midea TP sa lošijim karakteristikama i imali su posebno brojilo i kalorimetar i ta lošija TP se pokazala dobra i kada je par dana noću padala temperatura noću na -15 a danju -3,-5. Po proračunu na -20 meni će biti dovoljno ali neće toliki minus biti danima bez da preko dana ne poraste temperatura.
Uglavnom za voda-voda bunari su mi skupi, treba još dve pumpe, razvući struju, šahte, trofazna struja, prekopati dvorište.... malo mi je već muka od toga, a nisam dobio ponudu za "ključ u ruke" već bih pola stvari morao sam organizovati.
Ova TP u sebi ima sve i dovoljno je samo cevi povezati. Izlili smo postolje od ostatka cementa i šljunka i od nedelje treba majstor da dođe da je poveže sa razvodom vode, strujom. kontrolerom i senzrorom.
Mana ove pumpe je što ako je vlažno vreme onda COP opada ali zato sam uzeo jaču i imaću kamin.
Dobio sam popust i pravo da Vam kažem ne znam koliko košta... oko 2700e i povezivanje i cevi i ostali materijal će koštati još oko 300e. Inače ovakve pumpe koštaju oko 3600e. I bitno je da sam je dobio na rate. Nisam planirao da kupujem TP već običan kotao pa sam tako i finansije krojio i ne bih u ovom trenutku mogao da je kupim da mi nisu izašli u susret.
Slike ću okačiti kada je postavi majstor.
Još jedan update. Krajnja cena sa ugradnjom i materijalom je 3100e.
Pumpa je tiha, malo se jače čuje nego frižider. Napolju je bilo 20 stepeni i kasnije je pala temperatura na 12. Ugrejala je deo kuće, 65m2, sa 22 na 25 stepeni sa 7-8kWh. Bilo je potrebno ugrejati košuljicu.
U sobi je kvalitetan laminat za podno grejanje i cevi su postavljene na 13cm, a u kuhinji je na 17cm razmak jer su tamo pločice. Temperatura je ujednačena, čak malo toplije u sobi a tako sam i hteo. U WC je dosta hladnije verovatno jer Sunce ne ugreje preko dana i inače je najhladniji deo kuće.
Senzor temperature je odreagovao kada je dostiguna temperatura ali se kasnije još 2 stepena ugrejalo. Koliko sam shatio regulatoru treba par dana da nauči kada na vreme da uključuje i kada da isključuje.
Sve u svemu sam vrlo zadovoljan kako je sve na papiru ali videćemo kako će biti kada dođe prava hladnoća.
Pumpa je u samom početku bila tiha ali je ubrzo počelo unutra da se čuje iritirajuće zviždanje. Posle mesec dana je postalo je nepodnošljivo. Prijavio sam im i rekli su da su gužvi i malo da se strpim. I tako prošlo godinu dana. Bila dva servisera koji tvrde da instalacije nisu dobre, a to su procenili tako što su stali pored pumpe i nisu je ni otvorili. Nisam mogao da prihvatim takvo objašnjenje jer mi je iz više razloga bilo nemoguće. Bio sam uporan i smarao i čekao sa stpljenjem godinu dana da reše ali kada su mi između redova rekli da umišljam onda sam zvao udruženje za zaštitu potrošača i pripremio se da ih tužim. Tražili su još koju nedelju fore. Došli su sa predlogom da stavim skretnicu i još jednu cirkulacionu pumpu i bio sam spreman da potrošim još 200-300e i da rešimo problem tj da ga na taj način sakrijemo. Kada su otišli počeo sam još jednom da eksperimentišem sa otvaranjem i zatvaranjem krugova i TP je prestala da radi sa greškom da je pritisak prevelik. Otklonim grešku i pokrenem je i radi pola sata i opet se isključi. Pretpostavi sam da je u pitanju hvatač nečistoća i zvao sam ih da očiste. Došli su sutradan i rekli da ne veruju da je to problem ali da će odraditi i kada su skinuli hvatač nečistoća videlo se da je bio skoro zatvoren nekim sivkastim zrncima. Vratili su očišćen hvatač nečistoća i evo skoro mesec dana nema problema. Još par dana mi je zujalo u ušima ali to je bilo do mene jer je mozak navikao na to zujanje i sve mi bilo cudno.
Potrošnja. Grejao sam 65m2, zidovi Ytong 25 sa čak 25m2 otovra, prozora i vrata. Na gornjoj ploči 4cm stiropora i pošto se radilo gore jedan deo zime je bilo još 10cm izolacije staklene vune.
Jednotarifno brojilo i cela sezona 330e. Racunam 8 meseci, od prvog oktobra do kraja maja. Ove zime sam zamenio jednotarifno brojilo sa dvotarifnim. Pratim potrosnju i odnos je 40-60% u korist jeftine. Ako taj odnos prenesem na proslu zimu onda bi grejanje bilo 200e. Sada je cena struje nesto skocila ali ocekujem blazu zimu jer je prosla bila izrazito hladna. Racun bi trebao da je isti. Trenutno je potkrovlje 70m2 izlovano i ima grejanje ali ne grejemo sem stepenista. Treba da se sredi jos kupatilo od 10 m2 i garderober nema grejanje.
Ocekujem kada krenemo da grejemo da racun bude veci za nekih 40% tj za 80e. Ako stavimo fasadu onda ce opet biti 200-250e ali za celu kucu. Ne vredi mi stavljati fasadu ali moram je staviti. Takodje planiram i kamin i iz dvorsta mogu da nakupim drva za minimum pola sezone. U tom slucaju direktni trosak za grejanje ne bi trebalo da bude veci od 100e za celu sezonu. Zaista mizerno za kucu gde se greje ~150m2. Toliko sam prosecno placao mesecno u stanu od 55m2 i jos je bilo hladnije nego u kuci. U proseku mesecne rezije izadju 11000 din (smece, voda, grejanje, struja, internet, TV i dva mobilna. Na nicemu se ne stedi sem sto se gleda da ves masina, grejanje i bojler radi na jeftinu struju sto vise).